Nie ma życia na Marsie? Curiosity nie znalazł metanu

Wielkie rozczarowanie naukowców z NASA. Łazik Curiosity nie mógł odnaleźć gazu, który byłby wyraźnym sygnałem życia na Czerwonej Planecie.

Najnowsze dane zebrane przez Curiosity nie pozostawiają badaczom złudzeń – prawdopodobieństwo istnienia aktywności biologicznej na Marsie jest znacznie mniejsze niż można było zakładać. Curiosity nie był w stanie wykryć w atmosferze planety metanu.

Na Ziemi gaz ten jest produkowany jest prawie wyłącznie przez żywe organizmy. Curiosity bada atmosferę Marsa od października 2012 roku. Zgromadzone przez niego dane wskazują, że zawartość metanu w atmosferze Marsa wynosi nie więcej niż 1,3 części na miliard, czyli zaledwie ok. 15%  zakładanych wartości. Ilość jest tak niewielka, że aż ciężko sobie wyobrażać, by mogły tam żyć jakiekolwiek mikroorganizmy.

Naukowcy nie wykluczają ostatecznie możliwości istnienia życia na Marsie. Curiosity będzie badał planetę pod tym kątem jeszcze przez wiele lat, a poza tym – jak zauważają badacze – na naszej planecie także występują mikroskopijne organizmy, które nie produkują metanu.