Niebezpieczna ciekawość. Czy potrzeba odkrywania tego, co nieznane, może stać się naszym przekleństwem?

Ciekawość od wieków napędza rozwój cywilizacji. Potrafi być silniejsza niż strach, ból i cierpienie. Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu w Chicago i Madison.

Psychologowie Christopher Hsee oraz Bowen Ruan z Uniwersytetu w Chicago i Madison sugerują, iż ludzka ciekawość potrafi być silniejsza niż strach, ból i cierpienie. Chociaż niejednokrotnie jesteśmy świadomi negatywnych konsekwencji, nie potrafimy oprzeć się pokusie otwarcia puszki Pandory, co potwierdziły najnowsze badania opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „Psychological Science”.

W jednym z eksperymentów badacze podzielili studentów na dwie grupy, każdej dając po 10 długopisów. Pierwszą grupę uprzedzono, że długopisy z czerwoną naklejką kryją baterię, a wciśnięcie końcówki wiąże się z otrzymaniem niegroźnego, ale bolesnego impulsu elektrycznego, natomiast długopisy z naklejką zieloną są całkowicie bezpieczne.

W drugiej grupie wszystkie długopisy miały naklejki żółte i nie było wiadomo, które rażą prądem, a które nie. Badani mogli testować długopisy, ale nie musieli tego robić, ponieważ rzekomo czekali na inne zadanie.

W rezultacie członkowie grupy, którzy wiedzieli, które długopisy są niebezpieczne, wypróbowali średnio trzy z nich, a członkowie grupy, która tego nie wiedziała, aż pięć.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że ciekawość potrafi przynieść wiele korzyści, jednak za pomocą naszych badań chcieliśmy podkreślić, iż czasami bywa odwrotnie” – tłumaczą autorzy. I dodają, że ludzkiej ciekawości poszukiwania informacji nie można powstrzymać, nawet jeżeli w jej wyniku odkrywamy lub dowiadujemy się rzeczy, które mogą nas zgubić.