Niebieskoocy mają wspólnego przodka

Osoby z niebieskimi oczami mają jednego wspólnego przodka – pokazują najnowsze badania.

Zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze zidentyfikował mutację genetyczną, która zaszła ok. 6-10 tys. lat temu i która jest przyczyną występowania niebieskiego koloru oczu u wszystkich ludzi żyjących dziś na naszej planecie.

“Początkowo wszyscy mieliśmy brązowe oczy” – twierdzi profesor Eiberg z Wydziału Medycyny Komórkowej i Molekularnej w Kopenhadze. Ale mutacja genetyczna spowodowała powstanie “przełącznika”, który dosłownie wyłącza “zdolność wytwarzania brązowych oczu”.

Różnice w kolorze oczu od brązowego do zielonego mogą być wyjaśnione przez ilość melaniny w tęczówce, ale niebieskoocy różnią się ilością melaniny tylko w niewielkim stopniu.

“Z tego można wnioskować, że wszyscy niebieskoocy ludzie pochodzą od tego samego przodka” – mówi profesor Eiberg. “U wszystkich występuje ten sam “przełącznik” w tym samym miejscu ich DNA.” Osoby o brązowych oczach, przeciwnie – mają duże indywidualne różnice w zakresie DNA, które kontroluje wytwarzanie melaniny.

Mutacja, która zmieniła brązowe oczy na niebieskie nie jest ani pozytywna ani negatywna. Jest jedną z wielu mutacji, takich jak kolor włosów, łysienie czy piegi, która nie wpływa na naszą zdolność przeżycia.