Niezwykłe zwierzę przyszło na świat w Meksyku [WIDEO]

Ogród zoologiczny w północnym Meksyku powitał ostatnio na świecie nowe, rzadkie zwierzę.

Zwierzę, zwane zebroidem jest niezwykle rzadko występującą w przyrodzie krzyżówką zebry i osła. Współcześnie żyjące gatunki zwierząt koniowatych, czyli konie, osły i zebry należą do jednego rodzaju (Equus). Są bardzo blisko ze sobą spokrewnione, więc mogą się krzyżować. Potomstwo pochodzące z takich krzyżówek jest już jednak zazwyczaj bezpłodne.

Nowo narodzone zwierzę nazwano imieniem Khumba. Ma ona cętkowane nogi (tak jak zebry) oraz głowę, uszy i futro osła. 

Zebroidy często dziedziczą psychikę po rodzicu innym niż zebra, natomiast paskowanie jest u nich mniej wyraźne i nie zajmuje całej powierzchni ciała. 

Wśród zebroidów wyróżnia się kilka typów, w zależności od tego, z jakich krzyżówek pochodzą. Mieszaniec zebry z koniem to zebroń lub zebrula, a zebry z osłem to zebryna. Zebroidy pochodzące od osłów są najrzadziej spotykane.

Jak większość hybryd, także zebroidy są cenione za odporność na choroby i pasożyty oraz swoją wytrzymałość. Same zebry są bardzo trudne do oswojenia, a krzyżowanie ich z końmi lub innymi koniowatymi umożliwia wykorzystanie tych zwierząt w trudnym klimacie i prymitywnych warunkach.