Nowe fakty na temat ciąży

Aż 5 tygodni – tyle mogą wynosić naturalne różnice w długości ciąży u kobiet.

Do tej pory przyjmowano, że ciąża u człowieka trwa od 37 do 42 tygodni, a wszelkie odchylenia od tego czasu przypisywano niewłaściwym metodom wyznaczania dnia porodu.

Termin porodu wyznacza się w odstępie 280 dni od ostatniej owulacji. Okazuje się jednak, że jedynie 4% kobiet faktycznie rodzi w tym czasie, a aż 70% w ciągu 10 dni od tej daty.

Naukowcy pobrali od kobiet próbki moczu i dokładnie określili moment, od którego rozpoczęła się ciąża. W grupie 125 kobiet okazało się, że czas od ostatniej owulacji do poczęcia wyniósł 268 dni (czyli 38 tygodni i dwa dni), a długość ciąży różniła się nawet o 37 dni.

– Jesteśmy zaskoczeni tym odkryciem. Okazuje się, że różna jest także długość owulacji u różnych kobiet – podsumowują naukowcy.

Na długość ciąży wpływają liczne czynniki. Starsze kobiety zazwyczaj rodzą trochę później. Dotyczy to także tych, które były cięższe.. w dniu własnych narodzin!

Brytyjska szkoła położnych ocenia, że badanie tylko potwierdziło, że każda kobieta jest inna, a wyznaczane przez lekarzy daty porodu powinny być traktowane jedynie jako szacunki.