Nowe gatunki: Mrucząca małpa i roślinożerna pirania

Małpa, która mruczy i piranie, które preferują dietę wegetariańską są wśród 400 nowych gatunków, odkrytych w lasach deszczowych Amazonii.

441 nowych gatunków, odkrytych w czasie wypraw naukowych, prowadzonych od 2010 roku, obejmuje: 258 roślin, 84 ryby, 58 gadów, 22 płazów, 18 ptaków i jednego ssaka. 

Odkrywanie średnio dwóch nowych gatunków co tydzień na przestrzeni ostatnich czterech lat pokazuje, że Amazonia jest niezwykłym centrum i źródłem różnorodności biologicznej na świecie. 

Jednym z nowych odkryć jest Caqueta, małpa titi z kolumbijskiej Amazonii. Młode małpki charakterystycznie mruczą, gdy są zadowolone. – Młode mruczą jak koty – mówi Thomas Defler, który uczestniczył w odkryciu. 

Naukowcy opisali także gatunek roślinożernych piranii, które zamieszkują skaliste kaskady brazylijskich źródeł w Amazonii. 

Ekosystem Amazonii to największy lat deszczowy i system rzeczny świata. Zajmuje ok. 7 mln km2 i rozciąga się na terenie Brazylii, Boliwii, Peru, Ekwadoru, Kolumbii, Wenezueli, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Nowe odkrycia pokazują, że bogactwo lasów Amazonii nadal zadziwia świat – oceniają badacze.