Nowy gatunek ogromnych żółwi z Galapagos

Żółwie słoniowe z Galapagos mają nawet 1,5 metra długości i mogą ważyć ponad 200 kilogramów. Badania genetyczne wykazały, że na Wyspach żyją aż dwa gatunki tych zwierząt!

Gigantyczne żółwie z Wysp Galapagos to jedne ze zwierząt, które podczas swoich podróży naukowych w latach 30. XIX wieku przebadał Karol Darwin. Przez długi czas uważano, że populacja olbrzymich żółwi na wyspie Santa Cruz jest jednolita.

Badanie genetyczne jednak wykazało, że grupa 250 powolnych gadów z Galapagos różni się od podobnych żółwi z tej samej wyspy Santa Cruz oraz innych wysp archipelagu. 

Nowo zidentyfikowany gatunek nazwano Chelonoidis donfaustoi na cześć długoletniego strażnika parku narodowego Galapagos Fausto Llerena Sánchez, który opiece nad żółwiami poświęcił 43 lata życia.

Chelonoidis donfaustoi to już piętnasty gatunek żółwia odkryty na wyspach Galapagos (cztery to gatunki wymarłe). Gigantyczne żółwie z Galapagos mogą ważyć do 250 kg i dożywają ponad 100 lat. Naukowcy i ekolodzy mają nadzieję, że odkrycie pomoże chronić te zwierzęta, a nawet powiększyć ich populację, która obecnie liczy około 250 osobników.