Nowy gatunek w ludzkim drzewie genealogicznym

Wyniki badań kości kości szczęki i zębów odkrytych na terenie Etiopii wskazują, że pochodzą one sprzed 3,5- 3,3 mln lat i dowodzą, że w tamtym okresie współistniało ze sobą kilka gatunków hominidów (rozumianych jako ludzie z gatunku Homo sapiens oraz wszyscy przodkowie). Badania opublikowano w prestiżowym tygodniku naukowym “Nature“.

Naukowcy odkryli nowy gatunek hominida, który rzuca nowe światło na historię naszego gatunku.

Odkryte szczątki wykazują podobieństwo do “Lucy”, słynnego szkieletu gatunku Australopithecus afarensis, który został znaleziony w 1974 roku. Jednak wyraźne różnice w budowie szczęki i kształcie zębów pozwalają sądzić, że mamy tym razem do czynienia z całkiem nowym gatunkiem. Wszystko to oznacza, że nasz znany przodek, Lucy z grupy australopiteków, nie był osamotniony. W tamtym czasie kontynent afrykański zamieszkiwało kilka różnych gatunków praczłowieka. 

Szczątki znaleziono na pustyni w centralnej Etiopii, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, w którym odkryto Lucy. Nazwa nowego gatunku Australopithecus deyiremeda, wywodzi się z lokalnego języka Afar i oznacza “bliski krewny”, gatunek blisko spokrewniony z wszystkimi późniejszymi hominidami – tłumaczą odkrywcy.

Czytaj więcej: