Nowy lek na kaca? Wiek średni

Nowe badanie kwestionuje popularne przekonanie, że po większych ilościach alkoholu wraz z wiekiem cierpi się coraz bardziej.

Naukowcy z University of Southern Denmark zapytali 52 tys. osób w wieku 18-24 o to, jak często mają kaca po wypiciu alkoholu.

Wyniki pokazały, że młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 29 lat aż 11 razy częściej mieli kaca w porównaniu z mężczyznami powyżej 60-tki. Młode kobiety gorzej się czuły po alkoholu ok. ośmiu razy częściej niż starsze badane.

Takie symptomy jak nudności, ból głowy czy wymioty zgłosiły jedynie nieliczne starsze osoby. Tylko 1,5% mężczyzn i 3% kobiet po 60-tce zgłosiło, że odczuwa nudności następnego dnia po piciu alkoholu. W tym samym czasie źle się czuje aż 10% młodych mężczyzn i 21% młodych kobiet.

Średnia ilość konsumowanego alkoholu przez młodszych i starszych była podobna. Jednak możliwe, że większość tego alkoholu młodzi pili podczas imprez. Imprezy opisano jako okazje, podczas których wypija się pięć lub więcej drinków. Badanie pokazało, że podczas imprez młodzi piją średnio ok. 9 drinków, natomiast starsi – powyżej 60 roku życia – około 6.