Ocean wody na Marsie

Badania prowadzone przez NASA wskazują, że na Marsie było kiedyś więcej wody niż w Oceanie Arktycznym na naszej planecie.

W przeszłości znaczną część powierzchni Marsa zajmował rozległy ocean. Zdaniem naukowców z NASA było w nim więcej wody niż w Oceanie Arktycznym na Ziemi. Ustalono to dzięki badaniom atmosfery i obserwacjom prowadzonym na powierzchni Czerwonej Planety. Badacze zastanawiają się, co sprawiło, że tak obszerny akwen po prostu zniknął z Marsa. Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.

– W naszych badaniach przedstawiliśmy, ile wody znajdowało się dawniej na Marsie poprzez ustalenie, ile tej substancji się ulotniło. Dzięki tym informacjom będziemy w stanie lepiej zrozumieć historię wody na Marsie – powiedział Geronimo Villanueva z NASA, jeden z autorów badania.

Ok. 4,3 miliarda lat temu na Marsie było tyle wody, że cała powierzchnia tej planety mogłaby pokryć się warstwą wody głęboką na 137 metrów. Bardziej prawdopodobne, że ciecz uformowała ocean, który zajął prawie połowę północnej półkuli Marsa i w niektórych miejscach miał ponad 1,6 km głębokości.

Czytaj więcej: Czerwoną Planetę badamy od 50 lat, ciągle dowiadując się czegoś nowego. Jakie marsjańskie odkrycia czekają na pierwszą misję załogową?

Więcej:MarsNASAwoda