Od żywicy do popcornu. Naukowcy podzielili zapachy na 10 kategorii

Zapomnij o niepowtarzalnym aromacie świeżo palonej kawy, dzikiej lawendy czy skoszonej trawy. Zdaniem naukowców z USA, ludzie potrafią wyczuć zaledwie 10 rodzajów zapachów.

W przypadku smaku wszystko jest jasne. Wiadomo, że rozpoznajemy pięć smaków – słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami. Nadal jednak nie wiadomo, ile zapachów potrafimy wyczuć.

Nowe kontrowersyjne badania, które opublikowano w “PLos One” ograniczają bogactwo świata węchu zaledwie do kilku kategorii. Według prof. Jasona Castro z Uniwersytetu w Pittsburghu nowe kategorie mogą pomóc w tworzeniu zapachów i pozwolą przewidzieć zapach na podstawie struktury chemicznej. Naukowcy opracowali algorytmy, które znacznie upraszczają informacje węchowe.

Metodę opisano jako podobną do kompresji dźwięku cyfrowego lub plików graficznych . – 10 podstawowych kategorii oddaje najważniejsze atrybuty otaczającego nas świata  – twierdzi prof. Castro. Dopiero znając podstawowe kategorie, można myśleć o innych zapachach.

Zdaniem badaczy, węch jest wyjątkowym zmysłem, którego w przeciwieństwie do wzroku czy słuchu, nie da się badać jak regularnych zjawisk fizycznych.

Kategorie:

  1. Pachnące / przyjemne,
  2. Drewniane/żywiczne
  3. Owocowy (niecytrusowy)
  4. Chemiczny
  5. Miętowy
  6. Słodki
  7. Popcornowy
  8. Cytrynowy
  9. Ostry
  10. Zepsuty
Więcej:węchzmysły