Odkryto przyczynę nawracających poronień

Niedostateczna regeneracja błony śluzowej macicy może być powodem nawracających poronień u niektórych kobiet – twierdzą brytyjscy lekarze w wypowiedzi dla „BBC News”.
Odkryto przyczynę nawracających poronień

Prof. Jan Brosens z University of Warwick uważa, że przyczyną tego jest zaburzone wytwarzanie komórek macierzystych, z których powstaje błona wyścielająca macicę (endometrium). Błona ta regeneruje się z każdym cyklem miesiączkowym, jednak zbyt mała produkcja komórek macierzystych sprawia, że jej odtwarzanie się jest niedostateczne.

Skutkiem tego jest przedwczesne starzenie się endometrium, które nie stwarza odpowiednich warunków do rozwoju zarodka. Dochodzi wtedy do poronienia. Co najmniej trzykrotne przerwanie ciąży uznawane jest za stan patologiczny tzw. nawracających poronień.

Prof. Brosens doszedł do takiego wniosku po przebadaniu 183 kobiet z nawracającymi poronieniami. Współautorka badań prof. Siobhan Quenby, który bada to zagadnienie od ponad 20 lat, twierdzi, że jest to przełomowe odkrycie, które pozwoli skuteczniej leczyć to zaburzenie. Dzięki temu więcej kobiet będzie mogło się doczekać potomstwa.

Brytyjscy badacze twierdzą, że wkrótce rozpoczną pilotażowe testy terapii stymulujących regeneracje błony śluzowej macicy. Będzie ona polegała na zastosowaniu leków hormonalnych oraz jej usuwaniu, np. podczas zabiegu endoskopowego, co powinno skutkować lepszym jej odtwarzaniem w kolejnych cyklach.