Odkrywca DNA w Polsce

James D. Watson, współodkrywca struktury DNA, odwiedził Polskę.

Światowej sławy uczony w poniedziałek 23 czerwca otworzył poświęconą jego osiągnięciom wystawę „Honest Jim: James Watson jako pisarz”, którą można oglądać w budynku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.

We wtorek naukowiec odsłonił w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN pamiątkową tablicę upamiętniającą zamordowanych 5 lipca 1941 r. we Lwowie polskich profesorów i ich rodziny. Po tej uroczystości profesor James D. Watson spotkał się ze studentami, doktorantami i młodymi pracownikami nauki w Auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, gdzie wygłosił referat „The Essence of Doing Science”. Był on wstępem do późniejszej dyskusji.

Profesor James D. Watson urodził się w 1928 r. w Chicago. W 1953 r. razem z Francisem Crickiem opracował model przestrzenny helisy DNA. Za to odkrycie obaj naukowcy dostali w 1962 roku Nagrodę Nobla. Watson zapoczątkował program zbadania całego ludzkiego genomu (Human Genome Project).

Profesor James Watson będzie w Polsce do 28 czerwca. Wraz z żoną odwiedzi jeszcze Kraków i Uniwersytet Jagielloński oraz Lublin i Zamość. h.k.