Odpoczynek w służbie nauki

Wolontariusze Europejskiej Agencji Kosmicznej spędzili ostatnie trzy tygodnie, leżąc w łóżkach z nogami lekko podniesionymi do góry. A wszystko to dla dobra badań kosmicznych.

Dziś wolontariusze mogli wstać z łóżka po raz pierwszy od 21 dni. By sprawdzić, jak stan nieważkości wpływa na ludzkie ciało “pillonauci” (od ang. pillow – poduszka) leżeli pod kątem 6 stopni i przechodzili liczne badania w ośrodku medycznym w Tuluzie. 

Żadnych łazienek, prysznica, żadnego wstawania nawet na szybkie rozprostowanie kości. Opłaceni wolontariusze zostali poddani restrykcyjnej diecie wysokobiałkowej oraz specjalnemu zestawowi ćwiczeń.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn uważają, że tego typu dieta i ćwiczenia mogą zmniejszyć utratę masy kostnej i mięśniowej, do jakiej dochodzi u astronautów w czasie długich podróży kosmicznych. Szalone nakrycie głowy pozwalało kontrolować, ile tlenu potrzebuje każda osoba i ile wydycha dwutlenku węgla. Ustalenie tych ilości ma pozwolić w badaniu powiązań między oddychaniem, dietą i optymalnym zużyciem energii.