Orzeszki ziemne podawane niemowlakom mogą uchronić je przed alergią

Potwierdza się, że podawanie niemowlakom w pierwszych 11 miesiącach życia orzeszków ziemnych może uchronić je przez alergią – informuje „New England Journal of Medicine”.

Takie sugestie pojawiły się już w 2015 r. Opublikowane wówczas badania, które wykazały, że nawet o 80 proc. można zredukować ryzyko alergii, gdy rodzice podają maluchom niewielkie ilości orzeszków.

Najnowsze badania przeprowadzone na tej samej grupie 550 dzieci przez specjalistów King’s College London sugerują, że efekt ten może utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet jeśli później maluchy przez rok nie otrzymywały już orzeszków – gdy badano je w wieku 5 lat, również one nie wykazywały skłonności do uczuleń.

Główny autor opracowania prof. Gideon Lack podkreśla, że do badań wybrano grupę dzieci z podwyższonym ryzykiem alergii, ponieważ wcześniej stwierdzono u nich egzemę. Jego zdaniem potrzebne są teraz dalsze obserwacje, które wykazałyby, jak długo utrzymuje się mniejsze narażenie na uczulenia dzięki wczesnemu podawaniu orzeszków.