Pięć ćwiczeń na kreatywność

Trzy rzeczy uniemożliwiają nam prawdziwie twórcze myślenie – uważa neurobiolog Gregory Berns, autor książki „Iconoclast”.

Są to: niedoskonałe postrzeganie rzeczywistości, strach przed porażką i nieumiejętność przekonania innych ludzi do swoich racji. Oto kilka ćwiczeń wybijających z rutyny i zwiększających kreatywność.

1.  Postaraj się zapisać trzy strony, po prostu wyłącz autocenzurę, przestań się martwić i przelej na papier to, co Ci przychodzi do głowy – radzi Julia Cameron, amerykańska pisarka.

2.  Poszukaj estetycznej inspiracji. Możesz oglądać albumy o sztuce, pójść do muzeum lub posiedzieć w parku. Ważne, byś uważnie obserwował to, co widzisz, starając się dostrzec jak najwięcej szczegółów.

3.  Pojedź do pracy inną drogą niż zwykle.

4.  Nie odkładaj trudnych projektów na później. Prokrastynacja, czyli odwlekanie podjęcia działań, wcale nie zwiększa kreatywności, choć wielu miłośników deadline’ów tak właśnie uważa.

5.  Prześpij się z problemem. Śniący umysł porządkuje informacje zebrane podczas dnia, a w fazie REM rosną nasze zdolności rozwiązywania problemów. Wiadomo, że Dmitrijowi Mendelejewowi przyśniła się tablica pierwiastków okresowych, Salvador Dali widział we śnie swoje nowe obrazy, a śpiący Ryszard Wagner usłyszał „Pierścień Nibelunga”.