Pieniądz to narzędzie. Ciekawe wyniki eksperymentu

Jak zareagowalibyście, gdyby ktoś na waszych oczach podarł banknoty o różnych nominałach? Doświadczyli tego uczestnicy eksperymentu przeprowadzonego na uniwersytecie w Turynie. Badanie miało pokazać, czym tak naprawdę są pieniądze dla mózgu.
Pieniądz to narzędzie. Ciekawe wyniki eksperymentu

Dr Cristina Becchio razem ze swoim zespołem zaprosiła do eksperymentu 20 osób. Badani oglądali filmy, na których nieznana im osoba przedziera na pół banknoty różnej wartości. W czasie projekcji mózgi uczestników były skanowane za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI).

Zastosowana metoda pozwoliła badaczom dokładnie określić, które partie mózgu zareagowały najsilniej w odpowiedzi na przedstawione obrazy.

Okazało się, że darcie banknotów aktywowało te same obszary mózgu, które odpowiadają za wydobywanie wiedzy o użyciu konkretnych narzędzi. „Do pieniędzy podchodzimy podobnie jak do śrubokręta lub młotka” – komentuje wyniki Becchio.

„Jest to tylko narzędzie, które po zniszczeniu szybko może stać się dla nas bezwartościowe”. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Neuroscience, Psychology, and Economics”.