Pierwsza kobieta z “matematycznym Noblem”

Iranka pracująca w USA jest pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała Medal Fieldsa. Ta prestiżowa nagroda naukowa jest określana jako “Nobel z matematyki”.

Prof Maryam Mirzakhani z Uniwersytetu Stanforda została doceniona za swoją pracę z dziedziny geometrii złożonej, a dokładnie za osiągnięcia z dziedziny “dynamiki i geometrii powierzchni Riemanna oraz przestrzeni moduli na tych powierzchniach”. 

Nagrody przyznano w Seulu podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków, który odbywa się raz na cztery lata. Medal Fieldsa jest przyznawany przez komitet Międzynarodowej Unii Matematycznej (IMU) i jest określany jako “matematyczny Nobel”. Fundatorem nagrody był kanadyjski matematyk John Fields. Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 15 tys. dolarów kanadyjskich. 

Pierwszy raz Medal Fieldsa przyznano w 1936 roku. Medalem nagradzani są jednorazowo dwaj do czterech naukowców, którzy nie mogą być starsi niż 40 lat. Nagroda ma ich bowiem zachęcić do dalszej pracy i rozwijania matematycznych zdolności.

W tym roku pozostałe medale zdobyli: prof. Martin Hairer z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii, którego prace na przypadkowością mogą znaleźć zastosowanie w modelowania klimatu, dr Artur Avila, matematyk z Brazylii, który zdobył tytuł doktora systemów dynamicznych w wieku 21 lat oraz prof. Manjul Bhargava, kanadyjski teoretyk amerykański z Uniwersytetu Princeton.