Pierwsza tabletka drukowana w 3D

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła produkcję pierwszych na świecie tabletek produkowanych za pomocą drukarki 3D.

To już kolejny przypadek gdy FDA dopuszcza do użytku medycznego produkty, które drukuje się w trójwymiarze. Wcześniej Agencja zatwierdziła m.in. drukowane protezy. Nowy lek o nazwie Spritam został opracowany przez firmę Aprecia Pharmaceuticals z myślą o epileptykach. Producent już zapowiada, że zamierza tworzyć kolejne leki z użyciem drukarki 3D.

Pigułki Spritam wydrukowane w 3D dzięki nowej strukturze zmieszczą w sobie 1000 mg leku, podczas gdy standardowe tabletki zawierały zaledwie 500 mg. Dodatkowo tabletka szybciej się rozpuści i będzie łatwiejsza do połknięcia.

Drukowanie leków pozwala na optymalne pakowanie precyzyjnych dawek i oznacza, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się powrotu do produkcji leków dla konkretnych pacjentów. Wykorzystanie drukarek 3D pozwoli w tani i prosty sposób tworzyć leki, których skład będzie odpowiadał potrzebom konkretnych osób, co wpłynie na sprawniejszą rekonwalescencję.

Spiritam trafi do sprzedaży na początku 2016 roku. 

Czytaj więcej: JAK DRUK 3D ZMIENIA MEDYCYNĘ