Pierwszy smartfon ma już 20 lat!

Model IBM Simon, który trafił do sprzedaży 16 sierpnia 1994 roku był pierwszym telefonem, który poza dzwonieniem oferował szereg dodatkowych funkcji.

W 20. rocznicę powstania model trafił do Londyńskiego Muzeum Nauki, jako jeden z eksponatów na wystawie Information Age. Oczywiście “Simon” nie był jeszcze wtedy nazywany smartfonem. Był jednak wyposażony w szereg funkcji, które zbliżają go do urządzeń, jakimi posługujemy się także dziś.

Telefon posiadał kalendarz, pozwalał robić notatki, wysyłać e-maile oraz wiadomości SMS, no i oczywiście dzwonić. Ważył 500 g, a jego wymiary nie były do końca kieszonkowe. Jednak nadal co najmniej o dekadę wyprzedził swoje czasy. “Wygląda jak szara cegła, ale w rzeczywistości nie był wcale taki duży. Miał zielony wyświetlacz LCD, którego rozmiar przypomina ekran w iPhonie 4” – podkreśla kurator wystawy Charlotte Connelly.

Telefon firmy IBM był także pierwszym, który wykorzystywał swojego rodzaju aplikacje i mógł być połączony z faksem. Model był dostępny jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Jego bateria starczała zaledwie na godzinę pracy, natomiast dość wysoka cena – 899$ sprawiła, że nie zyskał zbytniej popularności wśród użytkowników.