Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej?

Badania nad opracowaniem hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn są prowadzone od lat. Mimo tego mężczyźni mają dziś do dyspozycji tylko dwie metody – prezerwatywy albo radykalną wazektomię, czyli przecięcie nasieniowodów.

Zablokowanie białka w nasieniu przy użyciu dwóch leków immunosupresyjnych dało pożądany efekt antykoncepcyjny w badaniach laboratoryjnych.

Naukowcy w Japonii wykonali właśnie znaczący krok w stronę opracowania antykoncepcyjnej pigułki dla mężczyzn, która w wygodny i przede wszystkim odwracalny sposób zahamuje męską płodność. Badacze przeprowadzili swoje doświadczenie na myszach. Podawali zwierzętom dwa leki immunosupresyjne i jak się okazało, w tym czasie nie dochodziło do zapłodnienia samic.

Leki immunosupresyjne są podawane pacjentom, którzy przeszli transplantację narządów i nie powinny być stosowane jako metoda antykoncepcji. Autorzy jednak tłumaczą, że ich badanie toruje drogę do opracowania odpowiednich leków o podobnym działaniu. Ich zdaniem wyniki badania mogą być kluczem do zwiększenia kontroli mężczyzn nad ich płodnością. 

Wyniki badań opisano na łamach magazynu Science.

Czytaj więcej: