Polak odkrył planetę pozasłoneczną!

Miłośnik astronomii ze Zgierza jako pierwszy znalazł i oznaczył tranzyt planety pozasłonecznej PH2b na portalu PlanetHunters.org (polska wersja językowa OdkrywcyPlanet.pl)

Odkrycia dokonał 33-letni informatyk ze Zgierza Rafał Herszkowicz, który na co dzień pracuje w miejskim ośrodku pomocy społecznej.

– Do takiego odkrycia nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, tylko zainteresowania i odpowiedni program – tłumaczył Rafał Herszkowicz na antenie Polskiego Radia.

Istnienie układu planetarnego PH2b, planety gazowej wielkości Jowisza krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca, potwierdziły dodatkowe obserwacje.

PlanetHunters.org to społecznościowy projekt naukowy, w którym internauci analizują obserwacje kosmicznego teleskopu Keplera w poszukiwaniu sygnałów pochodzących od pozasłonecznych planet. Serwis działa na portalu Zooniverse.org. W Polsce Zooniverse.org wspiera Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl. Dzięki temu powstała polska wersja projektu PlanetHunters pod nazwą OdkrywcyPlanet.pl.

Na portalu amatorzy mogą typować “kandydatów” na nowe obiekty. Typy są następnie analizowane przez astronomów.

Naukowcy zachęcają do poszukiwań i przyznają, że kolejne planety czekają na swoich odkrywców.

(Źródło: Polskie Radio)