Popularna mutacja odpowiada za dziwne zachowanie po alkoholu

Wyjaśniają to nowe badania przeprowadzone przez badaczy z Finladnii. Okazuje się, że wszystkiemu winna jest mutacja w obrębie genu dla receptora serotoninowego 5-HT2B. 

Każdy inaczej reaguje na alkohol, ale są osoby, które nawet po wypiciu niewielkich ilości, zachowują się dziwnie, impulsywnie, a nawet niebezpiecznie. Teraz już wiadomo, dlaczego.

Wyniki badań pokazały, że osoby, u których występuje wspomniana mutacja są generalnie bardziej impulsywne – także na trzeźwo. Częściej mają problemy z samokontrolą oraz zaburzeniami nastroju – twierdzi jeden z autorów, Roope Tikkanen psychiatra z Uniwersytetu w Helsinkach.

Nadal niewiele wiadomo na temat funkcjonowania receptora serotoninowego 5-HT2B u ludzi, ale taka mutacja zdarza się dość często. Posiada ją ponad 100 tysięcy Finów, czyli ponad 2 proc. populacji.

Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania prowadzone na większej i bardziej zróżnicowanej próbie doprowadzą do głębszego zrozumienia genetycznego podłoża ryzykownych i impulsywnych zachowań, a w przyszłości także do rozwoju środków zapobiegawczych. Zwłaszcza w odniesieniu do konsumpcji alkoholu.

Badanie opisano w magazynie Translational Psychiatry.

Czytaj także: