Porozumienie królewskich rezydencji

W listopadzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu.

Rezydencje Królewskie po raz drugi zapraszają do bezpłatnego zwiedzania swoich wnętrz. W ubiegłym roku inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W listopadzie 2012 r. Rezydencje Królewskie odwiedziło 265,5 tys. osób. 29,5 tys. wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych, z tego aż 16 tys. w 800 darmowych lekcjach muzealnych na temat nowoczesnego patriotyzmu, dla których inspiracją był strategiczny program Prezydenta RP – Nowoczesny Patriotyzm. 

W dniach 4-29 listopada 2013 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie zaprezentowany zostanie dorobek wydawniczy Muzeum Łazienki Królewskie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Na kolejnych planszach pokazanych zostanie blisko sto pozycji wydanych przez wymienione instytucje w ostatnich latach. 

W ramach porozumienia Rezydencji Królewskich, 12 listopada 2013 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbędzie się również ogólnopolska konferencja naukowa dla nauczycieli i edukatorów muzealnych – „Ojczysty panteon, ojczyste spory”. Podczas konferencji podjęty zostanie problem edukacji muzealnej i jej korelacji z programami nauczania obowiązującymi w polskich szkołach.