Przełom w leczeniu ran u zwierząt

We wrocławskim Parku Technologicznym opracowano hydrożel dla zwierząt z aktywnym czynnikiem wzrostu, który przyśpiesza regenerację ran. To pierwszy tego typu produkt na świecie.

Prace nad przygotowaniem hydrożelu trwały rok, natomiast poprzedzające je badania nad hormonem wzrostu zastosowanym w tym produkcie to efektu kilku lat pracy. Hydrożel przylega do rany, tworząc barierę ochronną, a czynnik wzrostu jest uwalniany w sposób kontrolowany i przedłużony.

Działanie hydrożelu jest oparte na silnych podstawach naukowych. Działanie czynnika wzrostu przyśpiesza regenerację ubytków poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry, dzięki czemu procesowi regeneracji nie towarzyszą żadne efekty niepożądane.

„Najczęściej spotykam się z pytaniem, dlaczego hydrożel można wykorzystać tylko do leczenia ran u zwierząt. Odpowiedź brzmi, że zastosowanie go do leczenia u ludzi wymaga dodatkowych badań i nie jest wykluczone w przyszłości” – mówi biotechnolog Błażej Dolniak, założyciel Vet Stem Cell, w której opracowano żel.

Hydrożel dla zwierząt został opatentowany i trafił już na rynek weterynaryjny, jest m.in. dostępny w przychodniach weterynaryjnych.