Prześpij się z problemem – to nie przenośnia. Naprawdę warto

Rady typu: „prześpij się z tym” lub „przestań o tym myśleć” mogą rzeczywiście być przydatne, gdy mamy podjąć trudną decyzję.

Nawet gdy przestajemy świadomie myśleć o problemie, pewne obszary mózgu nadal nad nim pracują – przypominają dr David Creswell i James Bursley z Carnegie Mellon University w USA. Creswell i Bursley prezentowali 27 ochotnikom informacje na temat samochodów, jednocześnie monitorując pracę mózgów badanych.Następnie informowali ich, że za chwilę będą wybierać najlepszy model.

Części osób nie pozwolili jednak poświęcić zbyt wiele świadomej uwagi tej decyzji i poprosili je o zapamiętanie sekwencji cyfr. Potwierdziło się, że krótki okres dekoncentracji umożliwił podjęcie trafniejszej decyzji. Dodatkowo neuroobrazowanie pokazało, że obszary mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji – lewa kora wzrokowa i prawa kora przedczołowa – są aktywne nawet wtedy, gdy świadomy umysł angażuje się w inne zadania.

„Najbardziej intrygujący w tym odkryciu jest fakt, że nasz mózg może nadal pracować nad czymś, o czym teoretycznie już nie myślimy” – tłumaczy Bursley. Uzyskane wyniki, opublikowane na łamach „Social Cognitive and Affective Neuroscience”, mogą stanowić cenną wskazówkę dla osób, które stoją przed trudnymi wyborami.