Przeszczepy penisa dla weteranów wojennych

Transplantacja penisa jeszcze nigdy nie była przeprowadzona w USA. Teraz chirurdzy są gotowi, by operować żołnierzy okaleczonych w czasie wojny.

Pierwszy przeszczep penisa w USA ma się odbyć już wkrótce. Rodzina zmarłego dawcy wyraziła już zgodę. Biorcą będzie młody żołnierz, który doznał rozległych obrażeń podczas bombardowania w Afganistanie.

Podczas 12- godzinnej operacji dzięki połączeniu kluczowych nerwów i naczyń krwionośnych przywrócone mają zostać zarówno zdolność do trzymania moczu, jak i funkcję seksualne.

Źródło Johns Hopkins University

Zespół z Johns Hopkins University już planuje przeprowadzenie kolejnych 60 takich operacji u weteranów wojennych, a także dokładne badania (także psychologiczne) następstw takich przeszczepów. 

Wojenne rany genitaliów są coraz częściej spotykane – powodują je między innymi fala uderzeniowa improwizowanych ładunków wybuchowych, postrzały oraz tępe urazy.

Pierwszy udany przeszczep penisa został przeprowadzony w ubiegłym roku w Republice Południowej Afryki (pacjent stracił niemal całe prącie z powodu nieudanego obrzezania).