Psałterz z XVII w. jest najdroższą drukowaną książką na świecie

“Bay Psalm Book”, unikatowy zbiór psalmów i pierwsza książka drukowana po angielsku w Stanach Zjednoczonych została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za rekordową sumę 14,2 mln dolarów.

Książka do tej pory znajdowała się w zbiorach zgromadzenia Old South Church w Bostonie. Jest to jeden z 1700 egzemplarzy, który został wydrukowany w 1640 roku w Cambridge, w Massachusetts. Fundusze na wydanie zbiorów zbierano w Anglii, a następnie wszystkie niezbędne materiały – m.in. prasę drukarską i papier – wysłano za Atlantyk.

Książkę wydrukowano zaledwie 20 lat po przybyciu pierwszych osadników do Plymouth w Massachusetts. Druk był wznawiany kilkakrotnie, a psalmy z “Bay Psalm Book” śpiewano ponad wiek. Do dzisiaj zachowało się jedynie 11 egzemplarzy psałterza. Dlatego dom aukcyjny Sotheby’s, w którym wystawiono książkę na sprzedaż, spodziewał się nawet wyższej oferty, tj. od 15 do 30 mln dolarów.

Teraz książka będzie pokazywana na wystawach w różnych bibliotekach na terenie USA.

Poprzedni rekord osiągnęła drukowana książka Johna Jamesa Audubona “Birds of America”, która w 2010 roku została sprzedana za 11,5 miliona dolarów. 

Księga Psalmów ostatni raz pojawiła się na aukcji w 1947 roku. Została wtedy sprzedana za 151 tys. dolarów.