Pszczoły giną na Warmii i Mazurach

Zgnilec amerykański i warroza – te choroby dziesiątkują pszczoły na Warmii i Mazurach. Zimy nie przetrwało ok. 30 procent populacji.

W Olsztynie odbyło się spotkanie pszczelarzy i naukowców, którzy rozmawiali o stanie pasiek po zimie oraz o tym, jak uratować populację pszczół. 

Groźne choroby szybko się rozprzestrzeniają i doprowadzają do śmierci owadów. Pszczoły przenoszą zarazę z chorych uli, a pszczelarze obawiają się, że wyginięcie tak dużej ilości owadów może mieć katastrofalne skutki dla środowiska. 

Główną przyczyną śmierci pszczół jest warroza. Choroba zdziesiątkowała ule późną jesienią, w okresie, gdy pszczoły nie powinny już wychodzić z uli. Ciepła jesień i zima jednak sprawiały, że pszczoły wylatywały z uli i nie zimowały, więc zabiegi podejmowane przeciwko chorobie nie przyniosły odpowiednich efektów.

Pszczelarze z okolic Korsz zgłosili, że pszczoły zostały wytrute przez chemiczne środki ochrony roślin. Specjaliści apelują do rolników, że tego typu środki zabijają pszczoły, więc nie należy ich stosować w okresie kwitnienia roślin.  

Czytaj więcej: GDZIE ZNIKAJĄ PSZCZOŁY?