Ptaki potrafią zwalniać na wybranych drogach

Ptaki nie potrafią jeszcze odczytywać znaków drogowych, jednak dowiedziono, że mogą rozpoznawać ograniczenia prędkości na poszczególnych odcinkach dróg.

Biolog Pierre Legagneux z Uniwersytetu w Quebeku zauważył, że popularne europejskie gatunki ptaków, które stoją na poboczu jezdni, odlatują przed nadjeżdżającymi samochodami, gdy znajdują się od nich w konkretnej odległości.

Odległość ta różniła się między drogami. Przy czym, ptaki reagowały w ten sam sposób, bez względu na prędkość zbliżającego się pojazdu.

Zdaniem specjalisty od zachowań dzikich zwierząt, ptaki mogą w pewnym stopniu uczyć się, z jaką prędkością samochody poruszają się po wybranych drogach.

Zdolność ptaków do przyswajania nowych umiejętności ciągle zaskakuje naukowców. Okazuje się np. że wrony potrafią używać kamyków jako “narzędzi” do podniesienia poziomu wody w naczyniu, dzięki czemu mogą łatwiej wyłowić pływające w niej robaki. Ptaki, które mają złe doświadczenia z ludźmi, potrafią przez lata pamiętać twarze tych osób, a następnie przekazywać takie informacje swoim kompanom.