Rekord energii wiązki

Po przeprowadzonej niedawno kontroli wszystkich systemów Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) został uruchomiony i stabilnie zwiększa energię rozpędzanych protonów. Kilka dni temu LHC ustanowił nowy rekord świata – osiągnął wskaźnik 3,5 biliona elektronowoltów, a więc 3,5 TeV na cząsteczkę.

Cyfra ta jest trzykrotnie większa niż zeszłoroczny rekord LHC wynoszący 1,18 biliona elektronowoltów. Zgodnie z informacjami Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, w zderzaczu wkrótce planowane jest doprowadzenie do kolizji wiązek, których łączna energia wyniesie 7 bilionów elektronowoltów. Jest to połowa docelowej mocy LHC, która ma wynieść 14 TeV.

Do końca roku 2011 protony będą zderzać się ze sobą w kolistym tunelu o średnicy 27 km, a cztery detektory będą rejestrować liczne narodziny i rozpady cząsteczek, wśród których naukowcy mogą znaleźć nowe, niespotykane dotąd cząsteczki. Uszkodzenie akceleratora, do którego doszło w kilka dni po uruchomieniu LHC, zmusiła specjalistów CERN do przeprowadzenia czasochłonnego remontu i zainstalowania systemu zabezpieczeń QPS. W listopadzie zeszłego roku LHC ponownie rozpoczął funkcjonować. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, w roku 2011 akcelerator zostanie zatrzymany dla renowacji i przygotowania do przejścia na kolejny poziom energii – 7 TeV na nukleon. jsl

źródło: press.web.cern.ch