Rekord w wysiadywaniu jaj

Ośmiornica żyjąca na dużej głębokości opiekowała się swoimi jajami przez ponad cztery lata.

Ośmiornica ujawniła nową tajemnicę na temat życia w głębinach morskich. Dokładnie przez cztery lata i pięć miesięcy tuliła się do skały i strzegła swoich jaj. Wydłuża to dwukrotnie do tej pory obserwowany okres wysiadywania jaj w królestwie zwierząt. 

Obserwacje w podwodnym kanionie u wybrzeży Kalifornii prowadził robot, który regularnie schodził na głębokość prawie 1,5 km i sprawdzał, co dzieje się ze zwierzęciem. Okazało się, że przez cały ten czas ośmiornica wysiadywała jaja. Odkrycie opisano na łamach magazynu „PLOS One”.

„To chyba najdłuższy okres wysiadywania wśród zwierząt, ale bardzo możliwe, że inne gatunki w tych warunkach zachowują się podobnie” – komentuje Noa Baker z naukowego tygodnika „Nature”. 

W najgłębszych partiach oceanów metabolizm zwierząt jest bardzo spowolniony, dlatego zdaniem naukowców prawdopodobny jest fakt, że w tym czasie ośmiornica nie przyjmowała żadnych pokarmów. Nie zareagowała także na przekąskę, którą chcieli podać jej naukowcy. Wysiadywanie jaj to ostatni etap w życiu ośmiornic. Po wykluciu się młodych, zwierzę prawdopodobnie zdechło.