Rosetta odnalazła azot na komecie

Rosetta, sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej znalazła na powierzchni komety najbardziej poszukiwany pierwiastek, czyli azot. To oznacza, że naukowcy są coraz bliżej odkrycia tajemnicy początków Układu Słonecznego.

Według naukowców ESA odkrycie azotu jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie molekularny azot był jedną z dominujących cząsteczek w okresie formowania Układu Słonecznego. Azot występuje także  atmosferze Ziemi, Plutona i Trytona, czyli księżyca Saturna. 

Wyniki uzyskano na podstawie 138 pomiarów wykonanych przez Rosettę w październiku ubiegłego roku, gdy sonda znajdowała się w niewielkiej odległości od komety. Odkrycia dokonano za pomocą spektrometru ROSINA, zbudowanego przez badaczy z Uniwerystetu w Bernie. ROSINA jest w stanie odróżnić cząsteczki o niemal identycznej masie molekularnej, takie jak np. tlenek węgla i molekularny azot.

“Odnalezienie azotu cząsteczkowego stawia prowadzi do kolejnych pytań na temat warunków, w jakich powstała kometa. Oznacza to bowiem, że w owym czasie musiały panować wyjątkowo niskie temperatury, by cząsteczki mogły zostać uwięzione w warstwie lodu” – tłumaczył Martin Rubin z Uniwersytetu w Bernie w czasopiśmie Science.

CZYTAJ TEŻ: Pierwsze dane, które udało się uzyskać dzięki misji Rosetta wskazują, że woda z pokrywy lodowej komety jest inna niż na naszej planecie.