Rytuały mają sens!

Naukowcy byli zdumieni, jak zbawienny wpływ na badanych miało… narysowanie swoich myśli, posypanie kartki solą, odliczenie do 10 i wyrzucenie rysunku do śmietnika. Brzmi absurdalnie? A jednak…

Psychologowie z Harvard Business School w serii eksperymentów wykazali, że rytuały zwiększają efektywność i podnoszą wyniki poprzez redukcję lęku. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Organizational Behavior and Human Decision Processes”.

W jednym z badań 250 uczestników miało za zadanie zaśpiewać piosenkę przed nieznajomą osobą. Zgodnie z przypuszczeniami informacja ta przyspieszyła puls u wszystkich badanych. Następnie połowę z nich poproszono przed wykonaniem utworu o narysowanie swoich myśli, posypanie kartki solą, odliczenie do 10 i wyrzucenie rysunku do śmietnika. (Brzmi absurdalnie? A jednak…). Pozostali nie wykonywali żadnego rytuału.

Co ciekawe, rytuał nie tylko obniżył tętno osób badanych, ale i samo wykonanie piosenki wypadło w tej grupie lepiej w porównaniu z grupą kontrolną.

– Rytuały mogą redukować lęk, zaspokajając potrzebę porządku albo odwracając uwagę od negatywnych myśli – komentują badacze.

Więcej:rytuały