Skąd wziąć nowe antybiotyki? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o innowacyjnych lekach przeciwbakteryjnych.
Skąd wziąć nowe antybiotyki? [AUDYCJA]

Od dziesięcioleci nadużywamy antybiotyków – nie tylko w medycynie, ale i np. w rolnictwie. W efekcie bakterie “uczą się”, jak unikać tych leków i powstają tzw. szczepy antybiotykooporne. Te superbakterie stanowią coraz większe zagrożenie, zwłaszcza dla pacjentów w szpitalach. Tymczasem nowych antybiotyków powstaje niewiele.

Jak tę sytuację mogą zmienić polskie badania nad cząsteczkami zwanymi degraderami? I czy w naszym kraju można opracować innowacyjny lek bez wsparcia zagranicznych koncernów? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – dr Maria Górna z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o szczepionkach, diagnostyce mikrobiologicznej i proteazach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 5 czerwca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!