Słoneczne ‘tsunami’ posłużyło do pomiaru pola magnetycznego Słońca

Brytyjscy astrofizycy wykorzystali słoneczne “tsunami” do pomiaru pola magnetycznego Słońca.

Czytaj także:

Słońce może być niebezpieczneWystarczy jedna potężna eksplozja słoneczna, by cofnąć cywilizację zachodnią do epoki maszyn parowych

Słoneczne tsunami, takie jak obserwowane przez Solar NASA Dynamics Observatory i satelitę Hinode, produkowane są przez olbrzymie eksplozje w atmosferze Słońca, zwane koronalnymi wyrzutami masy.

Naukowcy z University College w Londynie prześledzili przebieg tsunami na całej powierzchni Słońca, co pozwoliło im sporządzić pierwsze dokładne szacunki na temat pola magnetycznego Słońca.

Pole magnetyczne Słońca jest trudne do bezpośredniego pomiaru, ale obserwacje prowadzone z dwóch sond pozwoliły naukowcom zbadać powolne i szybkie zmiany w polu magnetycznym i oszacować jego siłę.

“Nasze badania wskazują, że atmosfera Słońca ma pole magnetyczne około 10 razy słabsze niż zwykły magnes na lodówkę” – mówi lider grupy naukowców David Long.

“Są to rzadkie i spektakularne wydarzenia, które ujawniają naprawdę ciekawe informacje na temat naszej najbliższej gwiazdy” – powiedział Long na temat słonecznych tsunami.