Soczi: Pierwsza “mobilna” olimpiada

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi będą pierwszymi, w czasie których widzowie będą częściej korzystać z urządzeń mobilnych, komentować wydarzenia w social mediach i oglądać mniej popularne, “niszowe” dyscypliny – przewidują eksperci.

Korzystanie z urządzeń mobilnych nie oznacza jednak, że widzowie porzucą odbiorniki telewizorów. Zdaniem badaczy, osoby, które oglądały Letnie Igrzyska Sportowe w Londynie 2012 na kilku platformach jednocześnie, spędzały nawet więcej czasu przed telewizorem niż ci, którzy korzystali tylko z tradycyjnego odbiornika. 

“Doświadczenie mobilne poszerza, ale także indywidualizuje tradycyjne oglądanie telewizji. Spodziewamy się, że ten trend będzie się utrzymywał w czasie wielkich wydarzeń sportowych. Cyfrowe media wcale nie zmniejszają naszego zainteresowania tradycyjną telewizją, a wręcz przeciwnie – dodatkowo je nakręcają” – mówi Tang Tang, badaczka z wydziału komunikacji Uniwersytetu w Akron.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 widzom zaoferowano aż 5,5 tys. godzin transmisji telewizyjnej, internetowej oraz na platformach mobilnych. Było to największe wydarzenie nie tylko w świecie internetu oraz mediów cyfrowych, ale także najchętniej oglądane wydarzenie telewizyjne. W sumie śledziło je ponad 219 milionów widzów na całym świecie. 

Zapowiedź Igrzysk Olimpijskich w Soczi dla kanału BBC Sport wyreżyserował polski animator Tomasz Bagiński