Sonda Dawn zbliża się do planety Ceres

Sonda Dawn (Świt) zbliża się do karłowatej planety Ceres, która krąży wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza.

NASA opublikowała właśnie wyjątkowe zdjęcie karłowatej planety Ceres. Jest to największe zbliżenie, z jakiego do tej pory udało się obejrzeć ten tajemniczy świat. Jego rozdzielczość to 14 km na piksel, co czyni je najostrzejszym zdjęciem tego obiektu.

Po osiągnięciu odpowiedniej odległości, sonda wejdzie na orbitę planetoidy Ceres i z tej perspektywy dokładnie zbada panujące na niej warunki. Ceres ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa. Na razie sonda jest oddalona od planety o 145 tys. kilometrów. Na  jej orbitę wejdzie na początku marca.

Misja Ceres jest koordynowana  przez Laboratorium NASA Jet Propulsion, zarządzane przez California Institute of Technology w Pasadenie. Jej celem jest zbadanie składu i struktury planetoidy, która najprawdopodobniej jest złożona z pierwotnej materii Układu Słonecznego o znaczącej zawartości wody.

Więcej informacji nt. misji Dawn: http://dawn.jpl.nasa.gov

Czytaj więcej: