Stephen Hawking: Ludzkość ma 600 lat na ewakuację

Niepokojący i dramatyczny apel jednego z najsłynniejszych naukowców świata. Stephen Hawking przewiduje, że już za sześć stuleci Ziemia nie będzie w stanie podtrzymywać życia. Ludzkość musi zacząć szukać nowego domu.

Według fizyka musimy “śmiało ruszać tam, gdzie nie dotarł jeszcze nikt” (cytat z serii sf Star Trek) jeśli zamierzamy przetrwać jako gatunek kolejne miliony lat. Jeśli tego nie zrobimy czeka nas tragiczny los na ognistej kuli, w którą zamieni się Ziemia.

Swój apel wygłosi podczas konferencji naukowej w Tencent WE w Pekinie, gdzie wspierał projekt Breakthrough Starshot. Polega on na stworzeniu nano-statku kosmicznego, który będzie w stanie osiągnąć prędkość światła.

– Takie urządzenie mogłoby dotrzeć na Marsa w godzinę, droga do Plutona zajęłaby kilka dni, wyprzedziłby sondę Voyager w tydzień, a do Alfa Centauri doleciałoby zaledwie w 20 lat – mówi.

Za projektem, oprócz Hawkinga, stoi rosyjski miliarder i naukowiec Jurij Milner, znany z udanych inwestycji w Facebooka, Twittera, Xiaomi, Zyngę i Spotify.

Zobacz animację, jak ma działać Breakthrough Starshot:

Źródło: Live ScienceThe Sun