Stop elektrośmieciom!

Jest kilka sposobów by chronić planetę przed milionami ton elektrośmieci, które zanieczyszczają nasze środowisko.

Jednym z nich jest przekazanie urządzeń organizacjom charytatywnym. Innym jest sprzedaż telefonów firmom, które skupują rzeczy tego typu, a następnie w bezpieczny dla środowiska sposób – ponownie wykorzystują lub utylizują.

Telefony komórkowe powinny być poddawane recyklingowi. Obecnie mniej niż 2% starych telefonów komórkowych jest poddawane recyclingowi. Agencja Ochrony Środowiska EPA szacuje, że użytkownicy wyrzucają ok. 130 milionów  telefonów komórkowych rocznie, co daje sumę 65 000 ton odpadów zawierających metale toksyczne!

W zależności od tego, co planeta dostaje od ludzi, oddaje nam z nawiązką. Konsekwencje mogą być opłakane, ponieważ wiele metali toksycznych przedostaje się do gleby. 

W Polsce istnieje już kilka miejsc, gdzie można przekazać telefon, który zostanie zutylizowany, albo oddany ludziom żyjącym w krajach rozwijających się.

Na Wyspach Brytyjskich czy Stanach Zjednoczonych ok. jednej czwartej użytkowników, zostawia urządzenia w odpowiednich miejscach. W Polsce używane telefony można przekazywać w salonach własnych sieci Play oraz dedykowanych salonach EMPiK.