Sukces reprodukcyjny zależy od poziomu witaminy D

Owce o wysokim poziomie witaminy D są bardziej płodne i rodzą więcej potomstwa niż inne zwierzęta – wynika z badania przeprowadzonego na dzikiej populacji owiec ze szkockiego archipelagu St Kilda.

Przypuszcza się, że stężenie witaminy D w organizmie ma związek ze zdrowiem reprodukcyjnym wielu zwierząt, w tym ludzi. Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego (W. Brytania) postanowili sprawdzić, czy tego typu zależność występuje wśród owiec Soay od wieków zamieszkujących odległy archipelag St Kilda w Szkocji. Okazało się, że tak – poziom witaminy D koreluje u tych zwierząt z liczbą posiadanego potomstwa.

Badacze sprawdzali stężenie witaminy D u poszczególnych owiec i zaobserwowali, że zwierzęta, które pod koniec lata miały w organizmie najwięcej “witaminy słońca”, na wiosnę rodziły najwięcej młodych.

„Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje związek pomiędzy poziomem witaminy D a sukcesem reprodukcyjnym w populacji dzikich zwierząt” – komentuje koordynator badania dr Richard Mellanby. Wyniki pracy badawczej opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”. (PAP)