Światowy Dzień Ochrony Środowiska

“Zielono mi” – pod takim hasłem organizacja ekologiczna WWF zachęca do świętowania Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego i namawia, aby w środę 5 czerwca każdy miał na sobie coś zielonego.

(fot. WWF)

Zielony akcent w ubraniu ma symbolizować troskę o środowisko. Na zielono będą świętować razem z fundacją WWF Polska między innymi Martyna Wojciechowska, Reni Jusis i Michał Piróg.

Obchodzony 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego ustanowiony został w 1972 roku przez ONZ po to aby podkreślić problem niszczenia środowiska naturalnego. Dzień ten ma uzmysławiać ludziom na całym świecie, że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego. Nasze codzienne decyzje, wybory i zachowania tworzą świat w jakim żyjemy.

W chwili obecnej zużywamy rocznie o ponad połowę więcej zasobów niż nasza Ziemia jest w stanie odtworzyć.  Jak wskazuje raport WWF „Living Planet Report” żyjemy na ekologiczny kredyt, a nasz ślad ekologiczny wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że „konsumujemy” coraz więcej naturalnych zasobów jak np. drzew, ryb i owoców morza, emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, produkujemy coraz więcej śmieci, a także coraz częściej betonujemy tereny zielone.

– Każdy z nas chce przecież żyć na czystej, zielonej planecie, dlatego warto zastanowić się co możemy zrobić dla Ziemi i zachęcić do tego swoich znajomych – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. – 5 czerwca, w Światowy Dzień Ochrony Środowiska załóżmy na siebie coś zielonego i pokażmy innym, że jest ZIELONO NAM. Pokażmy w ten sposób innym, że warto zazieleniać świat wokół siebie.

(fot. WWF)

(fot. WWF)