Szczur ze świńskim nosem. Nowy gatunek ssaka odkryto w Indonezji

Naukowcy odkryli nowy gatunek szczura w indonezyjskiej puszczy. Jego wygląd jest naprawdę niecodzienny!

Gatunek został nazwany Hyorhinomys stuempkei, co dokładnie oznacza: szczur z nosem wieprza. Zdaniem odkrywców szczur wykazuje “różne niezwykłe i niepowtarzalne cechy”.Pięć gryzoni nowego gatunku odkrył zespół naukowców z Australii, Indonezji i USA na wyspie Sulawesi.

W ubiegłym roku w tym samym miejscu badacze odkryli m.in. szczury bezzębne. Naukowcy podkreślają, że Indonezja to rejon, w którym można obserwować niezwykłe dowody morfologicznej ewolucji zwierząt. 

Nowy szczur znacznie przerósł oczekiwania naukowców. Jego płaskie, różowe nozdrza, które przypominają nos wieprza są naprawdę wyjątkowe. Szczur ma też długi ryjek i nieproporcjonalnie duże uszy jak na zwierzę swoich rozmiarów. Wystające dolne zęby nadają mu wyraz prawdziwego złośnika. Co ciekawe szczur posiada także włosy łonowe. Są one bardzo długie i zupełnie inne niż u innych australijskich ssaków.

“Nadal jestem zaskoczony, że mogliśmy po prostu wejść do lasu i znaleźć nowy gatunek ssaka, który w tak oczywisty sposób różni się od pozostałych zwierząt , które zostały już udokumentowane przez naukę” – powiedział Kevin Rowe, naukowiec z Muzeum Wiktorii, który brał udział w badaniu.