Sztuczne serce z tkanką krowy

Naukowcy przez wiele lat próbowali stworzyć serce, które działałoby tak dobrze jak to, którym obdarzyła nas natura.

Francuska firma CARMAT zaprojektowała ludzkie serce z wykorzystaniem tkanek pobranych od krów. Organ, który już wkrótce będzie wszczepiany pacjentom, którzy cierpią na nieuleczalne wady serca, będzie regulowany za pomocą czujników, specjalnego oprogramowania i mikroelektroniki. Jego moc będzie pochodzić z dwóch zewnętrznych akumulatorów litowo-jonowych.

Teraz, po piętnastu latach badań, sztuczne serce zostało zatwierdzone do badań klinicznych w ośrodkach chirurgii serca w Belgii, Polsce, Arabii Saudyjskiej i Słowenii.

Nowością w sercu Carmat jest niezwykła konstrukcja i program mechanicznego wsparcia krążenia. Powierzchnie organu, które dotykają ludzkiej krwi są wykonane są z tkanki wołowej, a nie jak do tej pory ze sztucznych materiałów, takich jak plastik, które mogą powodować m.in. problemy z krzepnięciem krwi. Zdaniem autorów serca, nowa technologia zmniejszy ilość zarówno zakrzepowo-zatorowych i krwotocznych.

Badania nad sztucznym sercem są prowadzone od 1949 roku. Wtedy to po raz pierwszy w historii dokonano przeszczepu u psa. Pierwsze operacje na ludziach przeprowadzono w 1966 roku i w 1969 roku. Pierwsza operacja zastąpienia serca zakończona sukcesem miała miejsce w 1982 roku.