Szwedzi chcą palić lasy

Seria kontrolowanych pożarów zostanie w przyszłym roku przeprowadzona w Szwecji. Spalone zostaną całe fragmenty lasów. Wszystko po to, by zwiększyć bioróżnorodność.

Pożary lasów będą wywoływane na ściśle określonych terenach szwedzkich rezerwatów przyrody w aż 14 z 21 regionów w kraju. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, a jego celem jest doprowadzenie do odrodzenia pewnych gatunków roślin, takich jak m.in. sasanka wiosenna czy gąska sosnowa. Spaleniu ulegnie w sumie 2200 hektarów terenów leśnych.

O wykorzystaniu ognia do regulacji populacji w szwedzkich lasach mówi się już od kilku lat. Pomysł powstał jako chęć przywrócenia ognia wszędzie tam, gdzie był on obecny od zawsze. Jego obecność naturalnie regulowała strukturę lasów, dzięki czemu utrzymywała się bioróżnorodność. 

Kontrolowane pożary są prowadzone jedynie w rezerwatach przyrody. Ogień, poza zwiększeniem bioróżnorodności, pozwala także zlikwidować stare i zmurszałe drzewa, których gromadzenie w dużych ilościach może zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia naturalnych i niekontrolowanych pożarów.