Tai-chi, czyli skuteczny sposób na zdrowie

System ćwiczeń tai-chi wywodzący się ze starochińskiej sztuki walki pomaga w przypadku wielu chorób – potwierdzają nowe badania.

Doktor Chen Yi-Wena wraz z naukowcami z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver dokonał przeglądu ponad 30 badań na temat korzyści, jakie płyną z ćwiczeń fizycznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że tai-chi poprawia wydajność fizyczną i podwyższa jakość życia. Wyniki badań opublikowano w magazynie “British Journal of Sports Medicine”. 

Tai-chi łączy głęboki oddech i relaksację z powolnymi i łagodnymi ruchami, łagodząc ból i pomagając na sztywność stawów. Ćwiczenia poprawiają równowagę, postawę i siłę mięśni. Mogą również polepszać samopoczucie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), a nawet w przypadku chorych na raka piersi lub niewydolność serca. Wcześniejsze badania wykazały również, że tai-chi może zmniejszyć ryzyko upadków wśród osób starszych, które są w grupie podwyższonego ryzyka.

Zdaniem autorów przeglądu w przyszłości może być nawet możliwe przepisywanie tai-chi pacjentom z niektórymi chorobami przewlekłymi. 

O modzie na sporty walki  piszemy w najnowszym numerze “Focus Ekstra – Fit&Forma”!