Tajemnica zaginionej Szkatuły Królewskiej. Zapraszamy na rozmowę FOCUS LIVE

Już we środę 13 maja o godzinie 18.30 gościem Adama Węgłowskiego z magazynu FOCUS będzie tropicielka tajemnic Joanna Lamparska, znana m.in. z licznych artykułów, książek i programów telewizyjnych.

Poznamy dzięki niej historię zaginionej Szkatuły Królewskiej, o której piszemy w najnowszym numerze magazynu „Focus Historia”. A także zastanowimy się, gdzie szukać tego skarbu.
 
Szkatuła Królewska to kolekcja pamiątek po polskich władcach, zebrana po upadku Rzeczypospolitej szlacheckiej przez księżną Izabelę Czartoryską. W tym swoistym skarbcu znalazły się królewskie pierścienie, zegarki, łańcuchy, klejnoty. Niestety te bezcenne zabytki zostały przejęte w roku 1939 przez wojska hitlerowskie, podobnie jak słynne obrazy z kolekcji Czartoryskich.
 
O ile jednak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci wróciła po wojnie do kraju, to skarby ze Szkatuły Królewskiej nigdy się odnalazły. Gdzie i jak i szukać? Może scyzoryk Stefana Batorego, łańcuch Jana Kazimierza, zegarek Marysieńki i dziesiątki innych małych skarbów wciąż leżą zapomniane nawet nie w bankowej skrytce, lecz w czyjejś szufladzie?
 

Do zobaczenia we środę o godzinie 18.30 na naszym Facebooku @magazynfocus i Instagramie @focus.pl. Zachęcamy do wcześniejszego zadawania pytań.