Tajemnice PRL-u

W dzisiejszych czasach coraz częściej PRL kojarzy się z „Misiem” i „07 zgłoś się”. W mniejszym stopniu pamiętamy o prawdziwym ówczesnym życiu: o braku perspektyw, o politycznych zbrodniach, o podporządkowaniu Moskwie czy o ucieczkach rodaków z naszego czerwonego „raju”.

Warto więc przypomnieć trochę prawdy. Tym bardziej że za Polski Ludowej było jej w prasie, radiu i telewizji jak na lekarstwo. Nie na darmo w serialu „Alternatywy 4” pojawia się dialog: – „Zapal telewizor, zaraz ma być półgodzinna audycja publicystyczna »Minuta prawdy«!” – „Cała minuta?!”.

Przy tym numerze „Focusa Historia Ekstra” spędzą Państwo dużo więcej czasu. Opowiadamy bez sentymentów o faktach przekłamanych i ukrywanych oraz o „białych plamach”, z których część nie doczekała się wypełnienia nawet po upadku komunizmu. Historii nie zmienimy, ale dzieje PRL wymagają tylu wyjaśnień i sprostowań, że niemal trzeba pisać je na nowo. Dlatego że kiedyś nie wolno było głośno mówić o fałszerstwach wyborczych, politycznych mordach, bandytyzmie, porażkach milicji… A zbyt głośne domaganie się prawdy tłumiły pałki ZOMO.

Zobacz spis treści!