Tani sposób na produkcję grafenu

Roślina z Australii może stać się kluczem do przemysłowej produkcji grafenu.

Dziś wszyscy już jesteśmy świadomi wielkiego potencjału grafenu – twardszy niż kevlar, mocniejszy od stali, lekki, elastyczny, doskonale przewodzi ciepło i elektryczność. Grafen teoretycznie może być produkowany z dowolnego źródła węgla, ale naukowcy na całym świecie szukają sposobu, by wytwarzać go tanio, szybko i na skalę masową.

Teraz naukowcy z James Cook University w Australii znaleźli nowy sposób na wytwarzanie grafenu z drzewa herbacianego. Melaleuca alternifolia to drzewo, z którego pozyskuje się olejek eteryczny stosowany w leczeniu trądziku czy po ukąszeniach owadów. Jak na razie wykorzystanie tego drzewa jest jedną z najszybszych, najprostszych i najtańszych technik produkcji cudownego materiału. 

Czytaj więcej: GRAFEN, DRUGA MŁODOŚĆ POLSKIEGO WĘGLA

Badania pokazały, że wykorzystując drzewo herbaciane można wytwarzać znaczne ilości grafenu w ciągu kilku sekund do kilku minut, podczas gdy obecne metody zajmują zazwyczaj kilka godzin. Co ważne nowa technika działa bez konieczności stosowania jakichkolwiek katalizatorów czy nieodnawialnych lub toksycznych materiałów. Działa także przy stosunkowo niskich temperaturach. Badania zostały opublikowane w magazynie Nano Letters.

Czytaj więcej: 9 MATERIAŁÓW, KTÓRE MOGĄ ZMIENIĆ NASZĄ CYWILIZACJĘ