Termometr zbada samopoczucie

Cienki jak plaster i niemalże niewidoczny. Nowy termometr, naklejany na skórę jak tymczasowy tatuaż, pozwoli zmierzyć temperaturę ciała oraz… stan psychiki.

Badanie temperatury ciała może powiedzieć o wielu innych sprawach niż gorączka. Na przykład analizowanie minimalnych, regularnych wahań temperatury ciała może pokazać, jak kurczą się i rozkurczają naczynia krwionośne, co jest związane ze stanem układu krwionośnego. Okazuje się, że badanie temperatury może powiedzieć wiele także o naszym stanie psychicznym.

Badacze z Uniwersytetu w Illinois opracowali projekt elastycznych termometrów, których grubość wynosi jedynie 50 mikronów, czyli ok. połowę grubości ludzkiego włosa.

Jego zalety to elastyczność, mały rozmiar i bardzo niski koszt produkcji. Nowy termometr pozwala bardzo dokładnie zmierzyć temperaturę ciała. W razie potrzeby czujki mogą ogrzać ciało, pomóc w dostarczaniu leków bezpośrednio do krwi lub substancji, które szybko zaleczą ranę i zmniejszą ryzyko infekcji.

Na razie dane są odczytywane za pomocą elektrody podłączonej do dysku. W przyszłości naukowcy chcą opracować system, który będzie bezprzewodowo przesyłał dane.

Więcej:technika